Výsledky vyhodnocení policejního postupu chce ministr zveřejnit v pondělí na tiskové konferenci.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Výsledky pro policii nejsou negativní. Jsou tam některé drobné excesy, které popíšeme. V konci konců lze říct, že policie to zvládla," uvedl Chovanec.

Demonstrace odpůrců islámu i zastánců uprchlíků byly v Praze první únorovou sobotu. Policie čelila mimo jiné kritice za to, že nezasáhla proti maskovaným výtržníkům, kteří napadali v centru metropole průvod levicových aktivistů.

Na sociálních sítích i jinde se pak objevilo podezření, že mezi muži se zakrytými tvářemi byli samotní policisté nebo že policista výtržnickou skupinu řídil. „Budeme schopni pravděpodobně doložit, že jde o cílenou provokaci, ne ze strany policie, ale někoho úplně jiného," uvedl Chovanec.

Video

Demonstrace ze 6. února na Hradčanském náměstí

Zdroj: Novinky.cz

Kritikou policie po demonstracích nešetřil ani ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Poukazoval mimo jiné na to, že na shromážděních podle zákona nikdo nesmí mít maskovaný obličej a nesmí mít zbraň. Po demonstracích uvedl, že policie selhala, když proti maskovaným výtržníkům nezasáhla. Dodal, že by se měla vyvodit odpovědnost velitelů zásahu. [celá zpráva]

Chovanec podrobnosti k prověřování nechtěl v neděli uvést. Výsledky, s nimiž se seznámí i členové vlády a parlament, zveřejní v pondělí dopoledne. Tiskové konference se má zúčastnit i Pelikán.

Podle ministra vnitra se zatím nepodařilo najít policistu, na jehož postup si stěžovali pracovníci Českého rozhlasu. Podle nich jim příslušník odmítl pomoci, když demonstranti napadali jejich přenosový vůz. [celá zpráva]

„Bohužel se nepovedlo ztotožnit osobu u vozu Českého rozhlasu... Udělali jsme maximum pro to, abychom toho policistu našli, který se měl takto chovat. Uvidíme, jestli se to povede ještě do pondělka," dodal Chovanec.

Za příslušníky, kteří dohlíželi na shromáždění a průvody, se krátce po akcích postavilo policejní prezidium. Podle něj policisté dokázali udržet veřejný pořádek i přes složitou situaci a střety demonstrantů s různými názory a postupovali profesionálně. [celá zpráva]