Inspektoři mapují výskyt agrese vůči středoškolským kantorům od školního roku 2010/11, kdy se ukázalo, že 18,8 procenta ze zkoumaného vzorku středních škol muselo řešit útoky vůči učitelům, ať už verbální, či fyzické. O dva roky později inspektoři zaznamenali útoky v třetině škol. A loni se agresivní chování k pedagogům objevilo už na 40,7 procenta středních škol.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Posměšky, nadávky, tykání nejsou jediným způsobem terorizování učitele. Internet je plný videí natočených mobilem, jejichž nechtěným hrdinou je nic netušící pedagog, kterého se snaží žáci vmanipulovat do nepříjemné situace. Důsledky mohou být tragické.

Před osmi lety ředitel při vyučování vlepil pohlavek drzému chlapci. Situaci si žáci natočili na mobil a pověsili na web. Spekulovalo se, jestli nebyla situace zinscenovaná za účelem provokace. Ředitel školu opustil a o půl roku později si vzal život. Spojitost mezi incidentem a tragédií se nenašla, ale jeho bývalí kolegové o tom byli přesvědčeni.

Šikana na sítích

Do hlubokých depresí se klidně může dostat také kantor, který zjistí, co se o něm píše na sociálních sítích. Autoři pomluv a urážek se často už ani neskrývají pod roušku anonymity. Linka bezpečí v souvislosti s posledním případem šikany učitelky uvedla, že málokdo si dokáže představit, kam může situace dojít.

„Šikana ve skupinách, třídách, školách nevzniká ze dne na den. Má svá stadia a zákonitosti. Od prvotního vylučování člena skupiny přes vytvoření silného jádra agresorů a stanovení pokřivených norem ve skupině až po totalitní vládu šikanujících, kdy oběť nemá šanci se nijak bránit,“ popsal vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

Později se pak podle něj vytrácí odvaha se agresorům postavit, načež i ostatní žáci začnou přebírat chování jako přirozené.

„Klíčový musí být nekompromisní postoj vedení školy, které musí pravidelně mapovat riziková místa, mít otevřenou komunikaci mezi učiteli i žáky, jasně daná pravidla a hlavně se nesmí bát přiznat pochybení a otevřeně je řešit,“ uvedl Porubský.