„Musíme mít solidaritu a být v jednotě. Tuto krizi vyřešíme, pouze když budeme v jednotě,“ řekl Tusk.

Tusk ocenil podporu, kterou ČR nabídla Makedonii k ochraně hranic. Podotkl ale, že se nesmí zapomínat na další členské země EU, konkrétně zmínil Řecko. „Musíme jim pomáhat řešit příliv migrantů a zajistit hranice,“ uvedl Tusk.

Premiér Sobotka v úterý zopakoval, že ČR podporuje realizaci dohody s Tureckem. „To, co se odehrává na hranicích mezi Tureckem a Řeckem, je klíčové,“ řekl Sobotka. Zdůraznil, že je důležité zlepšit ochranu vnější schengenské hranice. Požádal proto Tuska, aby se udělalo maximum k urychlenému vzniku společné pobřežní stráže.

Řešil se i Brexit

S českým předsedou vlády se Tusk sešel před jednáním Evropské rady, která se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. V pražské Kramářově vile politici řešili kromě uprchlíků i dohodu Velké Británie s EU.

Sobotka tlumočil stanovisko celé V4, která usiluje o to, aby Velká Británie v EU zůstala. „V návrhu dohody ale vidíme problematické okruhy a chceme o nich jednat v rámci Evropské rady,“ dodal premiér. Problematické jsou podle něj některé návrhy ohledně sociálních dávek.