„Minulý týden mi pracovníci odboru školství předali velmi zvláštní mail, v něm odesilatel zcela otevřeně hledá někoho, kdo je ochoten nabídnout formálně trvalé bydliště jeho dítěti, aby tak mohlo být přijato do preferované školy. Dokonce za to nabízí konkrétní finanční odměnu deset tisíc korun,“ řekl Právu první náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD).

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Zatím jsem se s takovým případem nesetkal a považuji to za zcela nemorální. Je to nehoráznost vůči rodinám, které ve zmíněné lokalitě bydlí a mají děti do první třídy. Požádal jsem proto oficiálně dopisem Policii ČR o přešetření celé záležitosti, zda nedošlo k trestnému činu,“ dodal.

Krajský tiskový mluvčí Jiří Matzner Právu řekl, že zmíněný dokument už na policii dorazil a podnět pečlivě prověří. Posuzování trvalého bydliště v rámci spádových obvodů je, jak říká náměstek, vždy velmi problematické. Už při přípravě vyhlášky, která upravuje spádovost obvodů, odbor školství na českobudějovickém magistrátu prověřoval prostřednictvím matriky, kolik dětí v jednotlivých obvodech bydlí.

Čísla se ale samozřejmě mění, a nejen tím, že se děti s rodiči stěhují, ale také proto, že někteří rodiče přepisují adresy trvalého pobytu dětí právě se záměrem docílit podle školského zákona přednostního umístění v rámci tzv. preferovaných škol.

Rozhodoval los

Odborníci na trestní právo, které Právo oslovilo, se shodují, že zřejmě o trestný čin nepůjde, a policie i nahlášený případ z jižních Čech s největší pravděpodobností odloží. „Je to fenomén, s nímž se potýkají nejen České Budějovice. Bohužel s tím nemůžeme nic dělat, neboť školský zákon ukládá, že je přednostně přijato dítě, které má trvalý pobyt ve spádovém obvodu,“ dodal Podhola s tím, že jde o alarmující záležitost.

Podle něj v příštích letech mohou takové případy, pokud nedojde k legislativní změně, přibývat a do prvních tříd v některých spádových obvodech by mohla začít chodit většina dětí, které zde de facto vůbec nebydlí.

To se možná v letošním roce už projevilo v zájmu o Základní školu Matice školské, kde o jménech prvňáků, kteří začnou do zdejší školy od září chodit, rozhodl los. Šance na přijetí byla v této škole jen mírně nadpoloviční. Ti rodiče, jejichž děti při losování neuspěly, je budou muset vozit do znovuotevřené základní školy Emy Destinnové na sídlišti Šumava nebo ZŠ Nová v centru krajského města.

„Uvažovali jsme i o tom, zda bychom neudělali místní šetření a zjistili tak, zda dítě v místě trvalého pobytu skutečně bydlí, ale i kdybychom tak učinili, právní výklad říká, že bychom takové dětí mohli jen těžko odmítnout, neboť to už školský zákon neposuzuje,“ popsal situaci náměstek primátora.

Za pravdu mu dává Marie Kocurková, ředitelka českobudějovické základní školy v Dukelské ulici, kterou už řadu let považuje veřejnost za jednu z nejlepších v krajském městě.

„Bohužel legislativa je už taková, marně upozorňujeme na potřebu ji změnit. Samozřejmě že se pak může stát, že dítě, které v obvodu naší školy přímo bydlí a rodiče mají zájem, aby chodilo do naší školy, může být znevýhodněné kvůli těm, kteří podvádějí. Je to smutné,“ postěžovala si.