Část z textů BIS se totiž podle dřívějších informací týkala údajně právě jeho osoby.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Žalobci se touto částí případu obrátili na soud již loni v únoru, ale obžalobu sepsali v utajovaném režimu. To se nelíbilo jak Městskému soudu v Praze, tak později ani nadřízenému vrchnímu soudu, které konstatovaly, že věc tak nelze projednat v hlavním líčení, a obžalobu je tedy nutné přepracovat.

A to nyní olomoučtí žalobci učinili, takže po roce znovu podaná obžaloba již v utajeném režimu není.

Vypustili utajované pasáže

„Jednalo se pouze o technickou záležitost. Pasáže, které v původní obžalobě byly citovány a jsou v režimu utajení, jsme nyní nepoužili a dali do ní jen odkazy, že jsou ve věci používané určité utajované materiály, které jsou přílohou spisu,“ upřesnil v pondělí vyšetřující státní zástupce případ Rostislav Bajger.

Doplnil, že na samotných skutcích ani počtu či jménech obviněných se nic nemění. V případu jsou kromě Nečasové a Rittiga stíhaní i jeho dva blízcí právníci a spolupracovníci – David Michal a Tomáš Jindra. Za ohrožení utajované informace by mohli u soudu dostat dva roky až osm let vězení.

Nečasová podle policie sdělovala Jindrovi obsah utajovaných zpráv BIS uložených na Úřadu vlády, které byly určené premiérovi či vládě, přestože k nim kvůli nedostatečné bezpečnostní prověrce neměla mít vůbec přístup, natož o nich s kýmkoli hovořit.

Od Jindry se pak měly tyto informace či dokumenty dostat údajně až k Rittigovi, přičemž část z nich se prý mohla lobbisty osobně týkat. Šlo o období z června a července 2012.

„Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých,“ napsal před časem šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan v dopise Ústavnímu soudu.