Vláda o této nabídce rozhodla koncem loňského roku, a proto ministerstvo školství právě připravuje veřejnou zakázku na pořádání kurzů za 15 miliónů na tři roky. Začít by se s nimi mohlo v červenci.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Jsme v mimořádné situaci a je nutné věnovat pozornost tomu, aby ti lidé, kteří tu budou žít a budou se integrovat, dobře rozuměli našemu demokratickému právnímu řádu, právu, poměrům, kultuře,“ řekla Právu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Dvacetihodinový kurz doplní již běžící výuku českého jazyka, která trvá 400 vyučovacích hodin.

Podle ministerstva během této doby mají cizinci, kteří požívají v ČR mezinárodní ochrany, získat „základní vhled do problematiky utváření a rozvíjení demokratických vědomostí a postojů, dodržování lidských práv a svobod, pochopení významu řádu, pravidel a zákonů pro fungování společnosti, výchovy odpovědného člena společnosti“.

Znalosti jazyka jsou pro cizince výhodou, a o kurzy češtiny je proto  zájem. Bude ale stejný zájem o české reálie, které jsou zatím v omezeném rozsahu součástí jazykových kurzů? Jak uvedla Valachová, původně se zamýšlelo, že by tento doplňkový kurz byl pro azylanty povinný.

Témata kurzu
kořeny a zdroje evropské civilizace a kultury
klíčové mezníky evropské historie
evropská integrace
instituce Evropské unie a jejich fungování
čtyři svobody a jejich dopad na život jedince

„V diskusi vlády to bylo vnímáno jako povinnost, která má jít ruku v ruce z hlediska úspěšného integračního procesu připravenosti začlenění do společnosti,“ řekla.
Nakonec se ale rozhodlo, že kurz bude nepovinný. Povede se ale docházka a na konci bude přezkoušení. O tom, co se stane, když se někdo nepodrobí pravidlům, rozhodne později ministerstvo vnitra.

Dodržovat pravidla

„Pokud se oprávněná osoba rozhodne pro účast ve státním integračním programu a stvrdí ji svým podpisem, měla by dodržovat pravidla programu, mezi která patří i účast v kurzech,“ uvedlo ministerstvo školství.

Kurzy budou probíhat převážně přímo v uprchlických zařízeních, ale i mimo ně. Pro jejich pořadatele bude situace ztížena tím, že účastníci z řad cizinců budou mít jen základní, často minimální znalost češtiny.

Témata přitom nebudou snadná. Podle zprávy, kterou připravilo ministerstvo školství, obsahem kurzu budou témata jako „kořeny a zdroje evropské civilizace a kultury, klíčové mezníky evropské historie, evropská integrace, instituce Evropské unie a jejich fungování, čtyři svobody a jejich dopad na život jedince“.