Kalousek stejně jako představitelé ODS považuje postup vládní koalice za nezákonný a v rozporu s jednacím řádem sněmovny. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek totiž navrhl, aby se závěrečné hlasování konalo 10. února v 11 hodin. To koalice schválila a vysloužila si obvinění z ohýbání zákonů. [celá zpráva]

„Jako bývalý předseda KDU-ČSL se obrátím na své bývalé kolegy. Kolegové z KDU-ČSL, až tento proces bude shledán nezákonným a vy budete tvrdit, že za to žádnou odpovědnost nenesete, tak to neříkejte. Budu první, kdo vám řekne, že je to vaše pokrytectví, že tato vláda může takto znásilňovat právní řád,“ prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

O EET se bude hlasovat 10. února, rozhodla ve Sněmovně koalice

„Za těch 25 let, co jsem byl vaším členem, si pamatuji, že jedna z mála věcí, na kterých jste trvali, je vláda práva. To znamená, že pravidla platí. Poté, co jste vstoupili do této koalice, vy znásilňujete jedno pravidlo za druhým a opovrhujete vládou práva,” pokračoval Kalousek.

„Až budete říkat, a vy to budete říkat, že jste za to nemohli, že to byla odpovědnost ministra financí a vy jste v rámci koalice nemohli nic dělat, tak vám dnešní den připomenu a řeknu: 'Mohli jste dělat! Vy jste jenom připustili nemravnost pro svá vlastní koryta!',” uzavřel svůj proslov.

Jurečka se ostře ohradil

Kalouskovu výtku si však nenechal líbit lidovecký ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Zaplať pánbůh, že už jste bývalým členem KDU-ČSL a bývalým předsedou. Za vaše mnohé působení v dobách, kdy jste byl v řadách KDU-ČSL, tak do dnešních dnů neseme negativní důsledky,” pustil se do Kalouska Jurečka, který mu připomněl vládu s ODS a Věcmi veřejnými i schodek rozpočtu z doby ekonomické krize.

„Napřed se podívejte na svoji historii a potom mějte ambici tady kázat a apelovat na KDU-ČSL,” zdůraznil. Za svá slova sklidil od koaličních poslanců velký potlesk.

„Aplaus levicového spektra je pro mě tou největší odměnou,“ glosoval Kalousek.