„Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financí byl proti z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu. Dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám,“ napsal si Jurečka na Facebook.

Maso, mléko, máslo chleba. Babišův návrh s pivem rozjel v koalici závody

Babiš oponoval s tím, že ministr zemědělství si jeho plán zřejmě vysvětlil špatně. „Pan Jurečka to asi nepochopil. Jeho návrh znamenal, že bychom snížili daň i pro lahvové pivo a tím bychom zvýhodnili výrobce a pivovary. A my jsme právě chtěli zvýhodnit živnostníky, kteří provozují hospodu, respektive konzumenty,“ řekl Novinkám Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se svou cedulí na pátečním jednání Sněmovny.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se svou cedulí na pátečním jednání Sněmovny.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Maso, mléko, máslo...

Jurečka také uvedl, že lidovci budou požadovat snížení DPH u potravin. Podle ministra zemědělství to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům a lidem s nižšími příjmy.

„To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu o něm tedy chtít jednat. A potom, až toto uděláme, tak se bavme o snižování DPH u jiných položek,“ zdůraznil.

Podobně v pátek reagovala i sociální demokracie. Na deset procent by se měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) snížit i daň na maso, mléko, máslo a chleba. [celá zpráva]