„Všichni víte, co potom následovalo,” připomněl hejtman Michal Hašek (ČSSD) reakce, které se rozpoutaly ve světě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Například britský list The Independent tehdy v reakci napsal, že česká policie vytahovala uprchlíky z vlaků a na ruce jim psala registrační čísla. Některá média postup přirovnávala k praktikám nacistů a stěžoval si i šéf italských židovských organizací. Ke kritice se přidala také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). [celá zpráva]

Cizinecká policie značení běženců hájila s tím, že usnadňovalo jejich další identifikaci a zmiňovala i snahu zabránit tomu, aby se při velkém počtu uprchlíků ztratily děti, které mezi nimi byly.

Zeman: Loni šlo o migrační vlnku

Prezident se při své středeční návštěvě také podíval na současné kontroly na hranici a komentoval postup České republiky k běžencům. Postavil se za postup, který země k pohybu migrantů a dohledu na hranici má.

„Loni to nebyla migrační vlna, nanejvýš vlnka,“ řekl Zeman. Ocenil rovněž nápad hejtmana Haška použít v případě potřeby při ostraze hranic nejen policii a armádu, ale i dobrovolné hasiče.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě státní hranice, v pozadí hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman při návštěvě státní hranice, v pozadí hejtman Michal Hašek (ČSSD).

FOTO: Milan Vojtek, Právo

„Vím, že armáda je schopná v první vlně obsadit hranici do šesti hodin, v plné síle do osmačtyřiceti hodin. Nápad hejtmana se mi líbí a budu jej doporučovat dalším krajům,“ řekl prezident.

Hašek doplnil, že by se mohlo jednat o zásahové jednotky, které jsou začleněny do Integrovaného zásahového systému.

Ocenil výstavbu hospicu

Zeman při rekapitulaci návštěvy ocenil především výstavbu hospicu v Újezdu u Brna, která vyšla na 170 miliónů korun. Prezident připomněl, že „paliativní péče sice vede k nutné smrti, ale zabraňuje nenutné bolesti”.

Na dotaz novinářů se vrátil i k výroku o kalašnikovu a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). [celá zpráva]

Konstatoval, že výrok nebyl mířen přímo na premiéra a dodal, že politici, kteří se vůči bonmotu ohrazovali, ze sebe „udělali tak trochu šašky”.

Zmínil také, že krajské volby, které by se měly uskutečnit letos na podzim, vyhlásí na říjen.