Němeček uvedl, že informace o záchytu nakažených v Evropě, o němž informovala média, zatím nebyla oficiálně potvrzena. [celá zpráva]

„Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že co se týče rizika přenosu tohoto viru v ČR, tak je prakticky nulové,” konstatoval ministr.

Zdůraznil zároveň, že doporučení necestovat do postižených zemí se vztahuje pouze na těhotné ženy. Po případném prodělání infekce není zhruba po měsíci případné těhotenství rizikové. Seznam zemí, do nichž by se neměly gravidní cestovatelky vydávat, upřesní podle něj ministerstvo zahraničí.

Infekce je přenášena komáry. Inkubační doba onemocnění, které se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi či otoky kloubů, vyrážkou, případně zánětem spojivek, je tři až 12 dnů. Virus je nebezpečný pouze u těhotných, neboť může způsobovat mikrocefalii, což je nedostatečné vyvinutí mozku plodu.

Virus se poprvé objevil v roce 1947 v lese Zika v Ugandě a výrazný nárůst jeho aktivity byl zaznamenán v loňském roce zejména v Brazílii. Zatímco v roce 2014 tam bylo zaznamenáno pouze 147 novorozenců s mikrocefalií, loni do začátku prosince se jednalo o 1248 případů.

„Riziko přenosu infekce ZIKAV je v současné době v zemích EU velmi nízké, protože klimatické podmínky nejsou vhodné pro rozšíření přenašečů,” uvedlo již před časem ministerstvo.