Celá přestřelka, která se odehrává především na Twitteru, se rozhořela 10. ledna v Otázkách Václava Moravce. Šéf ODS Fiala tehdy prohlásil, že přijaté dotace Agrofertu byly v roce 2014 větší, než kolik firma zaplatila státu na daních.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

ODS rýpala do Babiše kvůli dotacím Agrofertu. Mají lež ve své DNA, opáčil šéf ANO

Proti tomu se však Babiš v pondělí ohradil a v tweetování pokračoval i ve středu. „Za devět let odvedl AGF na DPPO, sociálním a zdravotním pojištění do české pokladny 10x víc, než dostal na dotacích z ČR. Info pro ODS, která nerozumí veřejným rozpočtům: odvody soc. pojištění jsou zdrojem důchodů a zdrav. pojištění zdrojem platů doktorů, sestřiček,“ uvedl Babiš.

Ministr financí dále zveřejnil graf s komentářem, že sečteno podtrženo dostal Agrofert z ČR a EU 6,19 miliardy korun dotací, ale odvedl do jejich rozpočtů 35,54 miliardy korun.

Fiala: Dotace nejsou podstatou podnikání

Fiala na to opáčil, že mluví trochu o něčem jiném, a podivil se, že Babiš „neumí rozlišit mezi dotacemi, daněmi a pojištěním“.

„Ministr financí míchá hrušky s jablky. ODS neříká nic jiného, než že jeho Agrofert odvedl na daních z příjmů méně, než získal na dotacích. To je zřejmý fakt, který vychází z výročních zpráv Agrofertu,“ zopakoval ve středu předseda ODS. Připomněl, že jeho slova potvrdil server Demagog.cz. Ten s odvoláním na výroční zprávu Agrofertu uvádí, že v roce 2014 zaplatil koncern daň z příjmu ve výši 1,506 miliardy korun. Na dotacích pak celkem obdržel 1,654 miliardy, tedy o necelých 148 miliónů víc.

Lídr občanských demokratů dodal, že naprostá většina podnikatelů žádné dotace, na rozdíl od Babiše, nepobírá. „Schopnost získat dotace není podstatou podnikání, tou je pouze tvrdá práce statisíců podnikatelů a živnostníků, kteří přispívají k rozvoji České republiky,“ napsal Novinkám.