Ještě před hlasováním se o „prezidentově kalašnikovu“ stihli poslanci poštěkat. „Je to příliš vážná situace, aby se jí Sněmovna nezabývala. Ne nějaké laciné povídání,“ prohlásil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda poslanců TOP 09 František Laudát dodal, že Sněmovna by měla nastavit hranici, co už je v případě hlavy státu za čarou. „Nepovažuji za vhodné, aby se prezident zvolený v přímé volbě takto choval,“ podotkl Laudát.

ČTĚTE TAKÉ:
Shoda napravo i nalevo. Zeman to s výrokem o Sobotkovi a kalašnikovu přehnal
Sobotka: Zeman děsí moje děti, rodinu a přátele
Zemanův exporadce podal na prezidenta trestní oznámení kvůli výroku o kalašnikovu
Prezident se nemístným bonmotem o kalašnikovu zbytečně ztrapňuje, míní politolog

„Pokud něco takového prohlásí prezident, a zrovna v této době, je to známka, že s tou svéprávností nebude něco v pořádku. Co řekne prezident republiky příště a na čí adresu to řekne? Vy si neuvědomujete to riziko,“ vyzýval poslance Kalousek.

Jandák by posílal poslance do Bohnic

Ne všichni si však mysleli, že by se dolní komora měla pondělním Zemanovým prohlášením zabývat. „Pokud se zařazení takového bodu schválí, někteří poslanci by měli být odvezeni do Bohnic,“ opáčil Vítězslav Jandák (ČSSD).

Zákonodárci nakonec zařazení bodu odmítli. Pro bylo 75, proti 59 ze 168 přítomných. Aby návrh prošel, ruku by muselo zvednout alespoň 85 poslanců. Proti byli především komunisté a také část poslanců hnutí ANO.

Slova, která Zeman pronesl v pondělí při debatě v jihomoravském Tišnově, už v úterý odsoudili politici napříč politickým spektrem, ohradil se i sám premiér Sobotka s tím, že prezident děsí jeho děti a rodinu. Při středečním hlasování se předseda vlády zdržel.