„Zaregistroval jsem, že se jedná o ten typ smlouvy, který někde představoval pan poslanec (Petr) Mach. Pokud by to byl tento typ smlouvy, tak si myslím, že to není příliš použitelné, protože bychom museli vystoupit ze smluv, které jsme uzavřeli například s OSN,“ komentoval šéf české diplomacie.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Inspirací pro prezidenta byl podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka právě europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), který Zemana v dopise poprosil, aby na základě prezidentské pravomoci smlouvu sjednal. Návrh, který Mach představil, byl však podle Zaorálka stručný a měl celou řadu problémů.

Čtěte také: Zeman navrhne mezinárodní smlouvu k ochraně českých dětí v Norsku

Ke smlouvě jsou potřeba dvě strany

Ministr také upozornil na to, že na Zemanův návrh by Norsko nemuselo vůbec kývnout. „Ke smlouvě jsou zapotřebí vždy dvě strany. V tomto případě nejen česká, ale i norská,“ dodal Zaorálek.

Zeman by chtěl smlouvou pomoci například rodině Michalákových. Nedávno se také objevil další případ, kdy byla české matce norskou sociální službou Barnevernet odebrána devítiměsíční nemocná holčička. [celá zpráva]

Podle hlavy státu jsou vůči Barnevernetu i Norsku nutná „drastičtější opatření“. Kromě zmíněné mezinárodní smlouvy Zeman například navrhl, aby vláda povolala zpět z Osla do Prahy českého velvyslance. S tím však kabinet nesouhlasí.