Inspektor provozu Matěj Hříbal přichází v sytě červené balistické vestě, kterou nosí každý den při všech běžných činnostech pražské záchranky. Vesta váží téměř čtyři kila a podobně jako on ji testují ještě tři jeho další kolegové. V ostrém provozu by ji měli mít záchranáři hlavně při společných zásazích s policisty.

„Přes dispečink jsme informováni, že je na místě možný výskyt nějakého pachatele, třeba aktivního střelce, který bude mít střelnou zbraň. Než dorazíme na místo zásahu, oblékáme si vestu, nijak nás neomezuje. Balistická odolnost je tuším IIIA. Je to nejvyšší stupeň v rámci měkké varianty vesty, aby nebyla příliš těžká a měli jsme dostatek volnosti při pohybu,“ říká Hříbal.

Balistickou ochranu vítá. Ze svých zkušeností odhaduje, že by ji využil zhruba u deseti případů ročně.

„Vzhledem k aktuální situaci v Evropě, počítáme, že potřeba bude častější. Několikrát jsme byli voláni k pachateli, který ohrožoval okolí střelnou zbraní, případně byl zabarikádován v bytě, kde nebylo jasné, jaké prostředky na nás může použít. Při výjezdech na nás několikrát lidé vytáhli střelnou zbraň. Rozhodně si myslím, že tento krok je krok správným směrem,“ dodává.

První na ráně

Výběrem balistické ochrany se záchranná služba nechala inspirovat i u novinářů, kteří podobné vybavení využívají ve válečných konfliktech.

„Inspektor provozu je vedoucí zdravotnické složky a je to hlavní partner v rámci IZS jak velitele hasičů na místě, tak velitele policie, a řídí se jejich instrukcemi,“ přibližuje ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Při zásazích patří velitel výjezdových skupin mezi ty, kteří jsou první na ráně, a měl by být tedy lépe chráněný.

„Nákup balistického vybavení konzultujeme společně s profesionály bezpečnostních složek. Možnost postupného vybavení celých posádek se zatím vyhodnocuje,” uvedl Kolouch. Jestli budou vesty pro všechny posádky, nebo bude doporučený nějaký jiný stupeň ochrany, by se mělo rozhodnout do konce března.

Větší komfort i pro pacienty

Posádky jsou nově vybaveny také modernějším zdravotnickým materiálem. Ve speciálních boxech mají pomůcky pro ošetření pacientů určené k rychlé zástavě krvácení a ošetření čtyř desítek lidí, tedy třikrát většího počtu než dřív.

Součástí boxu je například speciální škrtidlo, takzvaný turniket. Jednou rukou ho dokáže utáhnout sám poraněný.

Video

Speciální záchranářské boxy

V budoucnu záchranáři dostanou i odolnější uniformy, především proti ohni. K dispozici budou mít také přenosná lehátka pro pohyb v nepřístupném terénu.