"Dával bych jí větší šanci než TOP 09, což je podnik dvou lidí, z nichž jednoho vyhodili od lidovců a druhého ze Strany zelených," řekl Zeman. Narážel tak na současného šéfa strany Miroslava Kalouska a čestného předsedy Karla Schwarzenberga. Podle Zemana je program TOP 09 založen na negacích a frázích. Přál by si, aby se ODS stala poctivou pravicí, která potlačí své kmotrovské dědictví.

Ambicím staronového předsedy ODS Petra Fialy, že strana je připravena převzít odpovědnost za vedení země, se nediví. "Každá strana je připravena vládnout, i ta nejmenší. Každá strana má naději, že se jednou k moci dostane," míní. Záleží na programu, na charismatických tvůrčích vedoucích osobnostech, dodal.

Fialu, jenž vede ODS již dva roky, má hlava státu za "suchara". "Je spíše suchar než charismatik, poctivý suchar je lepší než charismatický lump," řekl Zeman.

Na víkendovém kongresu strany Petr Fiala obhájil post předsedy. V nominačním projevu odmítl politiku vládní ČSSD jako politiku receptů založených na omezování osobních svobod, vychovávání, kvótách, regulaci a příkazech a lákal voliče na zlevnění ceny práce a zjednodušení daňového systému. Také slíbil případné okamžité zrušení elektronické evidence tržeb, pokud se vládě povede záměr prosadit přes odpor opozice v parlamentu. Zeman zavedení elektronické evidence tržeb podporuje.