I na základě jeho upozornění se Facebook rozhodl profil organizace, kterou na webu podporovalo 150 tisíc lidí, smazat.

„Na odvety v podobě zavirovaných mailů, telefonátů a SMS a jiných nástrah jsem za osm let zvyklý, jako bývalý šéfredaktor romských novin Romano hangos jsem jich dostával dost. Nové a humorné ovšem bylo nyní to, že mě antiislamisti přihlásili na pár gay seznamek a požádali mým jménem o úvěr nějaké finanční instituce,“ řekl Právu politolog Pečínka.

Čtěte také: Facebook zablokoval stránku Islám v České republice nechceme

Facebook smazal profil IVČR, protože porušoval zásady této sociální sítě. „Je to způsob, jak na čas přerušit jejich propagandu, která škodí tím, že zvěrstva teroristů a kriminálníků připisuje muslimům jako celku. Tím odpuzuje a proti Evropě poštvává většinu normálních muslimů. Ty je potřeba naopak získat a udržet jako spojence,“ dodal Pečínka.

„Extrémní islamismus se nedá porazit bez muslimů, tak zní jednoduchá realistická rovnice bez jakéhokoliv romantismu a naivity,“ vysvětlil.

Podle IVČR bylo smazání profilu pokusem o omezení svobody slova. „Může se stát, že využijí image pronásledovaných. I přesto se musí testovat a zpětně vyhodnocovat různé způsoby jejich oslabení,“ řekl Pečínka.

Co je na Facebooku zakázané
Přímé výhružky
Sebepoškozování
Šikana a obtěžování
Útoky na veřejně známé osoby
Kriminální činnost
Sexuální násilí a zneužívání

I když podle něj představují lidé kolem IVČR jisté nebezpečí pro společnost, po zákazu organizace nevolá. „Jde o součást demokracie a občanské společnosti. Ovšem i tyhle internetové válčičky možná zbytečně ubírají čas a energii, čeští aktivisti i politici by měli působit jiným směrem,“ upozornil Pečínka.

Dodal, že politici i aktivisté by měli vytvářet tlak na Turecko, aby ukončilo boje s Kurdy, kteří by pak mohli více zasáhnout do války proti IS.