„Můj pokyn byl, aby byla žaloba do konce týdne podána,“ uvedl Mynář.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) už na začátku ledna nevyhověl rozkladu, který Mynář podal. Kancléř však věří, že žaloba bude úspěšnější. Na otázku, jaké si dělá naděje, odpověděl, že velké. „Věřím ve spravedlnost České republiky a ve spravedlnost justice a soudů,“ komentoval.

Zopakoval, že věří, že bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné by měl dostat. „Vede mě k tomu odůvodnění NBÚ. Není tam jediný závažný důvod, jediné porušení nějaké normy či zákona, které by říkalo, že jsem bezpečnostním rizikem tak, abych neobdržel bezpečnostní prověrku na jakýkoli stupeň,“ dodal.

Kancléř chce zároveň podat na NBÚ stížnost kvůli úniku informací. [celá zpráva]

Mynář na Hradě stejně zůstane

Prezident Miloš Zeman stále trvá na tom, že Mynáře odvolávat z funkce nebude, dokud nevyužije všech možných opravných prostředků.

„Pokud pan kancléř neuspěje, pan prezident ho odvolá. Pokud uspěje, zůstane ve své funkci. Ale platí, že pan prezident vyčká na využití veškerých prostředků,“ zdůraznil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V případě neúspěchu se může Mynář ještě bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Pokud by ani tento krok rozhodnutí NBÚ nezvrátil, prezident nabídne Mynářovi na Hradě jiné místo.

O prověrku požádal kancléř v roce 2013, ale až zhruba po roce dodal NBÚ veškeré požadované dokumenty.