Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes označil premiéra za toho, kdo ohrožuje bezpečnost ČR. Vadí mu Sobotkova údajná váhavost a nerozhodnost i smířlivá gesta, která bagatelizují rizika migrační krize. [celá zpráva]

Sobotka prezidentovi připomněl, že z titulu své funkce by neměl vystupovat na jednom pódiu společně s extremisty a xenofoby, čímž narážel na Konvičku, který byl před pár dny obviněn z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. [celá zpráva]

„I přímo volený politik by neměl jen pasivně přijímat převažující společenské nálady, ale měl by aktivně hájit pravdu i mravní a humanistické zásady bez ohledu na to, že je to momentálně nepopulární,” uvedl Sobotka s poukazem na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho boj proti antisemitismu v souvislosti s hilsneriádou.

„Budu mít s panem prezidentem trpělivost, podobně jako jsem ji měl uplynulé dva roky, a i když máme na některé věci rozdílné názory, nebudu se s ním dohadovat přes média,” uzavřel smířlivě premiér.

V podobném duchu se ostatně v rozhovoru vyslovil i Zeman, podle něhož spolu mají politici vycházet bez ohledu na rozdílné názory.