Zeman v úterý na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že se nebezpečí přiblížilo k našim hranicím. Je prý naivní se domnívat, že neexistuje souvislost mezi migrační vlnou a terorismem. Sobotka v reakci uvedl, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Zemana je takový postoj pro ČR nebezpečný: „Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí, protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi," řekl prezident deníku. Islámský stát podle něj nesporně dodává džihádisty do migračního proudu, což prý potvrdily teroristické útoky v Paříži.

Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialoguPrezident Miloš Zeman

Sobotka sdělil Rádiu Impuls, že se on i celá koaliční vláda věnuje migrační krizi a bezpečnostní situaci v ČR velmi intenzivně. „Po celou dobu dosavadního trvání migrační vlny má vláda situaci pod kontrolou. Aktuální informace vyhodnocuje dle potřeby v průběhu každého dne premiér s ministrem vnitra i šéfem BIS," řekl Impulsu.

Na sobotu pak svolal premiér jednání vlády, které se bude aktuální bezpečnostní situací zabývat. „Na jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, kterého se prezident Zeman nedávno účastnil, bezpečnostní opatření vlády nijak nekritizoval," podotkl premiér.

Sobotka minulý týden uvedl, že se Zeman projevem 17. listopadu po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. [celá zpráva]

„Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je tato. Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů," sdělil Zeman deníku.

Zeman: Politici spolu mají vycházet

O tom, kdo bude stát na pódiu, rozhodovali podle Zemana organizátoři akce. „Nejsem ani kádrovák, ani cenzor," podotkl prezident. Blok proti islámu nijak nestudoval, o Konvičkových výrocích, například o namletí muslimů do masokostní moučky nebo jejich zavírání do koncentračních táborů, se prý dozvěděl až nedávno. Zeman je označil za „bezesporu extrémní a nepřijatelnou polohu". Pokud se ale nezachází do těchto poloh, má podle Zemana každý právo kritizovat jakékoli náboženství.

Konvička byl 18. listopadu obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům právě kvůli svým výrokům na Facebooku. V případě odsouzení mu hrozí šestiměsíční až tříleté vězení. K trestnému činu totiž podle policie využil veřejně přístupnou počítačovou síť.

Zeman uvedl, že současné spory by neměly mít žádný vliv na jejich vztah s předsedou vlády. „Politici spolu mají vycházet, ať si o sobě myslí cokoli, protože v obou případech byli legitimně a demokraticky zvoleni v tajných a svobodných volbách," dodal.

Sobotka již dříve uvedl, že kvůli sporům nechce zpřetrhat komunikaci s Hradem. „My máme s panem prezidentem nastavenou pravidelnou, velmi intenzivní komunikaci a ta komunikace bude pokračovat bez ohledu na to, jestli se ve všech věcech úplně shodujeme nebo neshodujeme," řekl.