Poslanci měli ve druhém čtení možnost navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Celkové příjmy, výdaje a výši schodku už měnit nemohli.

Rozpočet na příští rok počítá se schodkem 70 miliard. Výdaje budou ve výši 1,251 biliónu, příjmy by měly dosáhnout 1,181 biliónu korun.

„Problém je v tom, že poslanci sice mají návrhy, ale ty stávající možnosti rozpočtu nejsou ani využívány. My máme každý rok nespotřebované výdaje. Tento rok máme rozpočet 100 miliard a vypadá to, že 30 nevyčerpáme,” komentoval ministr financí Andrej Babiš.

Úspory v rozpočtu

S nejvyšším přesunem peněz ve středu přišla opoziční ODS. Ze zhruba 30 položek chce odebrat celkem asi 24 miliard korun a přesunout je do vládní rozpočtové rezervy. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury tak chce ukázat, kde je možné najít v rozpočtu úspory. Současně tím prý dává tyto peníze k dispozici vládě, protože s rezervou může nakládat právě vláda.

Stanjura také znovu zkritizoval výši schodku.

„Rozpočet má rekordní příjmy, ale bohužel také rekordní výdaje. Je to věc, která není akceptovatelná. Položme si otázku: Kdy budeme schopni splácet dluh? V době ekonomického růstu nebo ekonomické stagnace?” ptal se ve Sněmovně.

Vyšší výdaje pro obranu

Debata se vedla ohledně návrhu Ivana Gabala (KDU-ČSL), který chce zvýšit výdaje ministerstva obrany o 2,28 miliardy korun, které by sloužily na rozvoj armády. Peníze chtěl vzít z vládní rozpočtové rezervy. Argumentoval tím, že resort obrany fungoval v minulých letech „jako bankomat”, a vyzval poslance, aby se chovali k obraně země odpovědně.

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) ho ale upozornil, že o jeho návrhu není možné hlasovat, protože podle zákona není možné snížit rozpočtovou rezervu pod stanovenou úroveň. Podobně se vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a doporučil, aby zastánci tohoto návrhu hledali zdroj peněz v jiné položce.

Doporučil například položku neinvestiční dotace podnikatelským subjektům a komentoval tak, že ministr Babiš by měl méně peněz na svoje podnikání, ale stát by měl víc peněz na obranu. Kalousek již dřív řekl, že uvedená položka slouží k podpoře Babišova Agrofertu.

Poslanci TOP 09 proto předložili obdobný návrh, který obraně rovněž přidává stejnou částku. Chtějí ji ale vzít z rozpočtu ministerstva zemědělství právě z kapitoly podpora agropotravinářského komplexu. S dalším obdobným návrhem přišli poslanci ODS. Peníze chtějí vzít například z podpory exportu nebo podpory stavebního spoření.