Policie obvinila Martina Konvičku z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. K tomu mělo docházet na Facebooku v letech 2011–14. Proč přišlo obvinění podle vás až teď?

Policie si to asi dosud ověřovala a chtěla mít jistotu. Jestli pan Konvička řekl, že by muslimy namlel do masokostní moučky a ty ostatní by zavřel do koncentračních táborů, tak naplnil skutkovou podstatu paragrafu 356 trestního zákoníku, to je podněcování k nenávisti pro etnickou skupinu nebo rasu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Je tam kvalifikovaný odstavec tři, že to spáchal na počítačové síti. V trestním zákoníku je napsáno, že pokud tak člověk činí veřejně v televizi, rozhlase nebo na počítačové síti, tak je sazba až tři roky odnětí svobody.

Jaká je nejnižší sazba?

Šest měsíců odnětí svobody. Potrestán může být však i výkonem obecně prospěšných prací nebo peněžitě. Teoreticky by mohlo být trestní stíhání podmíněně zastaveno, ale to by se musel pan Konvička omluvit a všechno odvolat, co řekl. Já se obávám, že to neudělá.

Co napsal Konvička na Facebooku
V komentářích muslimům vyhrožoval například koncentračními tábory i fyzickou likvidací. Před více než rokem na Facebook napsal: „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky.“

V jaké výši se pohybuje peněžitý trest?

Rozhodně je to citelná ztráta, pohybuje se v řádu desítek tisíc korun.

Konvička tvrdí, že soud vyhraje, že výroků se dopustil v ostré diskusi a nemyslel je vážně. Prý hovořil stejně jako fotbaloví fanoušci, když vyhrožují soupeři. Je to podle vás možné takto obhajovat?

To bude zoufalá obhajoba. Člověk, který chce do politiky, který vystupuje na Albertově a chce být poslancem nebo senátorem, by se takto vyjadřovat neměl. Je to neuvěřitelné. Není možné říkat, že je to v nadsázce či žertu. Jsou věci, o kterých se nežertuje. Lidský život je nenahraditelný a je jedno, zda jsme bílí, žlutí nebo černí. Takto hovořit o lidské rase je nepřijatelné a nemůže to ustát.

Martin Konvička

Martin Konvička

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Jsou podle vás trestně stíhatelní i příznivci Národní demokracie, kteří na demonstracích mávali šibenicemi?

To není normální. To je na přestupky. I toto mělo být postiženo, společnost to rozděluje ve vztahu k nějaké rase.