O zákonu se vedly diskuze dvě volební období. Poslanci ho ve třetím čtení schválili už v září, návrh však narazil v horní komoře. Senátoři ho do Sněmovny vrátili s tím, že platnost smlouvy nebude podmíněná jejím zveřejněním a platily by se pouze pokuty v minimální výši 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Iniciátor návrhu Jan FarskýTOP 09 v dolní komoře v úterý apeloval, aby zákonodárci podpořili původní verzi. „Lepší než senátní návrh by bylo lepší raději neschválit nic,“ prohlásil.

O schválení usilovala Rekonstrukce státu

O schválení registru v původní verzi usilovala iniciativa Rekonstrukce státu. V úterý ráno před Sněmovnou poslancům rozdávala žluté desky s nápisem Registr smluv, ve kterých byl ale pouze jeden papír s nápisem: Nic jste tu nenašli? Pochopitelně.

Zákon se nebude vztahovat na firmy s většinovým podílem státu či krajů, jejichž akcie se obchodují na burze, tedy například na společnost ČEZ. Výjimku budou mít také malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl.