„Mě ta slova zklamala, protože je co měnit z hlediska řešení uprchlické krize zejména pokud jde o vnější hranice schengenu. Reakce šéfa Evropské komise mi nepřipadá vhodná,“ reagoval na slova Junckera Sobotka. [celá zpráva]

Podle něj se musí obnovit vnější hranice schengenu. „Zdůrazňuji, že vnější, protože kdybychom se snažili obnovit vnitřní hranice, tak by to byla katastrofa. Vnější hranice má úseky, které jsou dobře chráněny a pak třeba mořské území Řecka a částečně Itálie, kde je třeba lepší ochrana. Jsou na ní připravené projekty, které je třeba dotáhnout do konce,“ uvedl Sobotka v pořadu.

Kromě ochrany vnější hranice Sobotka zmínil další čtyři body pro lepší bezpečnost v Evropě. Mezi nimi dokončení dohody s Tureckem, pokračování pozitivního jednání ve Vídni ohledně voleb v Sýrii v příštím roce a intenzivnější boj proti Islámskému státu. „Jako pátý bod bych zmínil změnu dublinského systému a schengenu, ale ne tak, že obnovíme vnitřní hranice,“ konstatoval Sobotka.

Premiér v pořadu opět zopakoval, že České republice nehrozí bezprostřední nebezpečí. Problém podle něj nepředstavuje ani muslimská komunita v ČR. „Máme umírněnou komunitu, která není zradikalizována a nevrací se tam žádní bojovníci. Nemáme poznatky o tom, že by docházelo k propojení muslimů v ČR a IS. V našich záchytných centrech nedochází k radikalizaci uprchlíků, k těm dochází ve velkých táborech,“ vysvětlil.