"Snaha o politickou korektnost a pokrytectví nám brání si přiznat, že toto není uprchlická krize, ale masová migrace," prohlásil šéf maďarské diplomacie. A dodal, že na jih od Evropy - na Blízkém východě a na severu Afriky - je nyní 45 miliónů lidí, kteří by se potenciálně mohli kvůli konfliktům či politické situaci přesouvat do Evropy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Szijjártó též upozornil na to, že už nelze dělat politická prohlášení, která zní jako pozvánky. Reagoval tak na výroky německé kancléřky Angely Merkelové z letošního léta, která podle některých významně přispěla k masivnímu přílivu migrantů do EU.

Visegrád je pro EU důležitý

Na Pražském evropském summitu se ve čtvrtek mimo jiné diskutovalo o zvýšení vlivu středoevropských zemí při projednávání reforem institucí EU. K této otázce Szijjártó uvedl, že bez silné V4 nebude silná EU.

Za "enormně důležitou pro EU" označil visegrádskou čtyřku i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéfové diplomacií V4 mají v pátek v Praze jednání s ministry zahraničí Balkánu, s nimiž budou diskutovat zejména o migraci.

Pilotní ročník Pražského evropského summitu měl zahájit místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans, který ale na konferenci vystoupí až v pátek. Musel urgentně odletět na summit EU-Afrika na Maltě, který jedná o migraci.

První panel čtvrtečního jednání PES probíral připravenost institucí EU na krizové situace. Na něm vystoupila mimo jiné bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vikeová-Freibergová, podle níž musí EU zlepšit svou akceschopnost, aby byla připravena na krize rychle reagovat. "EU je nyní velmi pomalý mechanismus a velmi složité soukolí," uvedla Freibergová.