Motoristé se od ledna už nesetkají s pojmem rychlostní komunikace, jejichž roli převezmou dálnice. Na dálnice bude přeznačeno více než 400 km dnešních
rychlostních silnic. Dálniční síť tak bude mít délku zhruba 1200 kilometrů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Do kategorie dálnice nicméně nebudou převedeny některé úseky. Jedná se konkrétně o R35 v úseku Liberec–Turnov, R63 v celé délce a krátké úseky R6 u Karlových Varů a R7 u Chomutova v celkové délce 32 kilometrů.

Dálnice budou nově značeny zelenými značkami namísto modrých, přičemž obdélníkový tvar bude nahrazen čtvercovým.

Mapa dálniční sítě

Mapa dálniční sítě

FOTO: Ministerstvo dopravy

Na vybraných úsecích silnic I. třídy, které vyhovují z hlediska bezpečnostních parametrů, bude umístěna značka „silnice pro motorová vozidla“ a rychlost se tam bude moci zvýšit až 110 kilometrů v hodině. O tom budou rozhodovat příslušné kraje.

V souvislosti s novinkami dojde ke změně značení. Stávající značky budou nadále používány, přičemž kompletní výměna by měla proběhnout do roku 2025, kdy nyní nahrazené značky přestanou platit.

FOTO: Ministerstvo dopravy

Dalšími novinkami jsou zcela nové dopravní značky, na nichž se budou moci objevovat i symboly jiných zvířat než krávy. Stejně tak budou rozšířeny i značky upozorňující na výskyt zvěře.