Kvůli kauze 30. listopadu skončí šéf GIBS Ivan Bílek. Zeman řekl, že žádný tip na jeho nástupce nemá.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Myslím si, že by se prezident neměl plést do věcí, které nejsou v jeho kompetenci, a že by neměl intervenovat v prospěch jakékoli osoby," poznamenal Zeman.

Dodal, že už v minulosti vyjádřil svůj názor, že by bylo dobré, aby GIBS byla podřízena ministerstvu vnitra. "A to z toho důvodu, že je dosud podřízena vládě, která má 17 členů a žádný z těchto 17 členů samozřejmě nemá čas vzhledem ke své pracovní náplni se GIBS zabývat," řekl prezident.

Pro je i Chovanec

Větší personální pravomoci vůči GIBS by měli mít ministři vnitra i podle současného ministra Milana Chovance (ČSSD) a dalších politiků.

Naopak myšlenku, že by GIBS opět spadala pod ministerstvo vnitra, zkritizoval na úterním jednání sněmovní kontrolní komise například poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). "Myslím si, že ty úvahy o tom, že by se měla podřídit zpátky ministerstvu, jsou absurdní," řekl Gabal novinářům.

"Já jsem se s panem Bílkem v životě nesetkal, neznám jeho názory, nemám sám na něj názor, ale opravdu bych si přál, aby válka mezi policajty skončila a aby generální inspekce byla organizačně začleněna tam, kam patří," řekl Zeman.

O válce policistů v souvislosti s kauzou Vidkun psala některá média. Několik dnů po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti GIBS totiž naopak generální inspekce odvedla v poutech jednoho z detektivů ÚOOZ.