Potvrdily to v neděli na dotaz Práva dva zdroje blízké vládě. Rozhodnout by se mohlo už na středečním zasedání kabinetu, jehož souhlas je ke jmenování potřebný, a kdy bude formálně odvolán Přibyl.

Šulc v pondělí oficiálně oznámil, že nabídku v pátek přijal.

Jeden ze zdrojů uvedl, že Šulc byl signatářem Charty 77 a angažoval se v Hnutí za občanskou svobodu. V letech 1990 až 1997 byl náměstkem ministra životního prostředí a poté odešel na ministerstvo vnitra.

"Podílel se na zpřístupnění svazku StB a je to člověk, který má plnou důvěru premiéra," sdělil druhý zdroj k Šulcovi. Podle něj se podílel například na bezpečnostních prověrkách v resortu vnitra.

Šulcovi lidé provedli před třemi lety i kontrolu všech lustračních osvědčení, která ministerstvo vnitra vydalo od roku 1992, z nichž se v polovině roku 2001 ukázalo být 117 falešných.

Koudelný zůstane náměstkem MV

Dalším člověkem, o kterém uvažoval Gross do čela úřadu Strakovy akademie, byl první náměstek pro veřejný pořádek a bezpečnost na ministerstvu vnitra Miloslav Koudelný (37). O něm se také nedávno spekulovalo, že by mohl v resortu povýšit a nahradit ve funkci Grosse, když se stal premiérem. Nakonec se stal ministrem František Bublan.

Přibyl, který před listopadem 1989 sloužil v Pohotovostním pluku, rezignoval v pátek odpoledne na funkci poté, co se dozvěděl o dvou prokazatelných případech, kdy jeho policisté zbili aktéry protikomunistických demonstrací. [celá zpráva]

"Odcházím, cítím se odpovědným," uvedl po své rezignaci pro Právo. "Je to krok k tomu, aby se ta situace zklidnila," reagoval v pátek večer premiér. Zároveň poznamenal, že zjištěné informace o činech policistů nepokládá za "důkazy v exaktním slova smyslu", ale soudí, že by nadále "rozvíjely spekulace" o Přibylovi.