„Umožnilo nám to do přeplněného Vladislavského sálu umístit příbuzné některých vyznamenaných, takže bych chtěl rektorům poděkovat, že jim uvolnili místa,” řekl Zeman.

Prezident letos stejně jako v posledních dvou letech znovu nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera.

Česká konference rektorů (ČKR) se ohradila a uvedla, že s tímto postupem zásadně nesouhlasí a považuje ho v souvislosti se státním svátkem za zcela nedůstojný. K bojkotu této akce ze strany rektorů nevyzvala, avšak z dřívějšího vyjádření některých rektorů vyplývá, že se dohodli, že na Hrad nepůjdou. Uvedl to rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Nedorazí ani nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata a ze solidarity s kolegy zůstane doma také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.

Pozvánka na Hrad znovu nedorazila k rektorům, kteří měli s prezidentem v minulosti spory. Bek nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

Rektoři vysokých škol se ve středu odpoledne sešli na Hradčanském náměstí, kde k pomníku T. G. Masaryka položili květiny.