Lidé si ale v posledních letech vybírají stále častěji neobvyklá a cizokrajná jména. Mezi nově narozenými chlapci se tak objevil například Barnabáš, Brajen, Diego, Serafín, Zachariáš nebo Tony Dionýz. Mezi dívkami jsou to Dinara, Dženifr, Divine, Melody, Živa nebo Puma Lia.

Letos v lednu se podle Tomáše Chrámeckého z ČSÚ narodilo kolem 9000 dětí. Pro dívky rodiče zvolili 624 jmen, u chlapců padla volba 538 jmen.

"U chlapců je mnohem pravděpodobnější, že mají jméno zděděné po otci," prohlásil Chrámecký. Podle něj se mužská jména dědí až třikrát častěji než ženská. Jméno po rodiči má 16 procent kluků a pět procent holek.

Oblíbenost chlapeckých jmen se v posledních letech výrazně nemění. Od roku 1999, kdy začal ČSÚ lednové děti sledovat, se na prvních dvou místech umístili pouze Jakubové a Janové. Na třetím místě byl po celou dobu Tomáš.

Rodiče pojmenovávali nově narozené dívky až do ledna 2011 nejčastěji Tereza. Teprve v roce 2012 ji předčila Eliška a letos je až třetím nejoblíbenějším jménem po Elišce a Anně.