"Premiér Gross má sice v ruce programové prohlášení, ale možná nebude mít dost hlasů pro důvěru," řekl včera Právu zdroj obeznámený s koaličním zákulisím. Vzápětí ale nastal obrat.

Místopředseda unionistů a poslanec Karásek totiž slíbil, že pro vládu bude v úterý hlasovat a svůj protest nespojí s existencí nového kabinetu. Ujistil o tom na úřadu vlády přímo premiéra Stanislava Grosse v přítomnosti šéfa US-DEU Pavla Němce a místopředsedy Karla Kühnla.

"V úterý zvednu ruku pro důvěru vládě, ale jsem zásadně proti tomu, aby pan Přibyl zůstal šéfem," potvrdil poté Právu Karásek.

Podle něho jde o symbolickou věc a shodný názor sdílejí i další poslanci US-DEU. "Všichni mají výhrady, ale postižené svědomí máme především my s Táňou Fischerovou. Nás do politiky vyzvali lidé, kteří sledují etickou a morální stránku věci, a kdybychom teď mlčeli, tak jsme v politice na houby," řekl bývalý disident Karásek.

Přibylův případ chce dohnat za každou cenu k závěru, tedy přimět šéfa úřadu k odchodu.

"Pokud by premiér věc neřešil, pak bych musel zvažovat podporu státního rozpočtu na podzim. Bez ohledu na to, jak bude sestaven, považuji odchod pana Přibyla za zásadní politickou věc pro mě," dodal Karásek.

Fischerová v ČT řekla, že ji trochu překvapilo, že nebyla ke Grossovi pozvána také, ale věří, že výsledek jednání Karáska s Grossem i jí umožní hlasovat pro důvěru vládě.