Babiš si chce Hornochovou ponechat jako poradkyni pro daně, protože ji podle svých slov respektuje jako odbornici, napsala v sobotu Mladá fronta Dnes (MfD). Hornochová měla na starosti Babišův klíčový projekt, tedy elektronickou evidenci tržeb.

Zprávu, že náměstkyně pro daně a cla Simona Hornochová skončí po dohodě letos v prosinci, přinesly v polovině září s odkazem na zdroj z ministerstva Živnostenské listy. "Jedná se o fámu. Nevím, co jsou Živnostenské listy za plátek," řekl tehdy Novinkám Babiš. Svůj odchod před měsícem vylučovala i sama Hornochová. [celá zpráva]

"Nepřihlásila jsem se, v principu je to tak, že končím na pozici náměstkyně, a to na základě domluvy s panem Babišem," řekla nyní MfD Hornochová. Ve funkci náměstkyně zůstane do chvíle, než se z výběrového řízení vybere její nástupce, tedy zřejmě do prosince.

Babiš už dva náměstky odvolal

Od Babišova nástupu na ministerstvo to bude třetí výměna na postu náměstků. V červnu ministr zbavil funkce prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten tehdy uvedl, že byl odvolán bez udání důvodu a jako "trafiku bez kompetencí" odmítl pozici politického náměstka, kterou mu Babiš nabídl.

V květnu skončil ve funkci náměstek pro oblast mezinárodních vztahů Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. Babiš odůvodnil jeho odvolání ztrátou důvěry.