„Vzhledem k přetrvávající situaci, kdy na slavnostní shromáždění k výročí vzniku Československé republiky nejsou opakovaně zváni rektoři dvou vysokých škol, ve shodě s ostatními rektory nepovažuji za možné se tohoto shromáždění zúčastnit,” uvedl například rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

„Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný,” uvedla ČKR v tiskovém prohlášení.

Výběr hostů na takovéto shromáždění nemůže být podle ní ovlivňován případnými neshodami z minulosti.

Bek svého času nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého prezident odmítal jmenovat profesorem.

Můžu pozvat, koho chci, oponuje Zeman

„Když jsem zrušil pozvání norské velvyslankyně, mnoho českých politiků pravdivě konstatovalo, že prezident má právo pozvat, koho chce. Stejně tak nikomu neberu právo, pokud pozván byl, aby to odmítl. Žijeme ve svobodné společnosti,“ komentoval rozhodnutí v pátek Zeman, aniž by se vyjádřil k tomu, že pozvánku neposlal dvěma rektorům, s nimiž má osobní spor.

O tom, že se postoj hlavy státu zřejmě nezmění, svědčilo už letní předávání jmenovacího dekretu znovuzvolenému rektorovi Masarykovy univerzity ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD). Tradičně předává jmenovací dekrety rektorům Zeman na Hradě.

Bek s pozvánkou na 28. října ani nepočítal. "Mě to nepřekvapilo. Naopak kdybych to pozvání dostal, tak by to hodně překvapilo všechny mé známé, kteří by si mysleli, že jsem musel udělat něco strašného," řekl. V době státního svátku bude na pracovní cestě s univerzitní delegací v Izraeli. Svátek se chystá oslavit na české ambasádě v Tel Avivu.

Loni řada rektorů na Hrad nepřišla. Z účasti se ale většinou omluvili kvůli jiným povinnostem, nikoliv na protest kvůli selekci zvaných. Ani letos ČKR k bojkotu akce nevyzývá.