„Materiál byl schválen,” potvrdil Novinkám mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kontroly, které by nově při mimořádné hrozbě nařídilo ministerstvo vnitra, by mohly trvat pouze pět dní a bylo by možné je provádět na vybraných místech nebo po celé délce hranic. Další prodloužení by ale musela schválit vláda.

Podle návrhu jde hlavně o krizové řešení situací, kdy z časových důvodů nelze uplatnit standardní postup, při kterém o zavedení kontrol rozhodne vláda. Kabinet rovněž podle návrhu zákona rozhodne o zrušení kontrol.

Vláda určí rozsah či intenzitu

Zákon zároveň stanoví, že vláda může určit rozsah, způsob či intenzitu kontrol. Mohou být třeba namátkové silniční či železniční nebo systematické, podobně jako tomu bylo před zavedením schengenského systému.

Pokud mimořádná situace nenastane, bude o uzavření hranic stejně jako dosud rozhodovat kabinet.

Návrh zákona, který má nahradit normu z roku 2002, poputuje nyní do Sněmovny.

Manévry u hranic s Rakouskem: Policisté a armáda se připravují na uprchlíky

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve uvedl, že Česká republika je připravena v případě přílivu velké vlny uprchlíků nasadit na hranice armádu.

Ve středu se proto na hranicích s Rakouskem na jihu Čech a Moravy konalo společné cvičení policistů a vojáků. Jeho výsledky byly podle Chovance uspokojivé, nutné je však zrychlit čas nasazení. [celá zpráva]

Premiér Sobotka však uvedl, že probíraný návrh zákona není vyvolán současnou migrační krizí, ale reaguje na novelizaci Schengenského hraničního kodexu.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Manévry u rakouských hranic