Oba ministři zhodnotili ruské zapojení do syrského konfliktu v Českých Budějovicích na společné tiskové konferenci týkající se cvičení kontrol na jižní hranici Česka pro případ zvýšení počtu migrantů.

Právě ti jsou předmětem obav ministra Chovance, který upozornil, že vyhrocení situace po ruských náletech by mohlo přimět další Syřany k emigraci. "Mě ty ruské nálety vcelku děsí," řekl Chovanec. "Já chápu pozici armády, že by se tím mohlo něco vyřešit. Otázka je, jestli se to vyřeší, nebo se konflikt zeskaluje," doplnil.

Stropnický naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl cokoli, co může přispět ke zklidnění situace, přivítat. Alespoň zmírnění střetů v Sýrii, i kdyby se situace nevyřešila úplně, by podle něj přineslo podstatné snížení počtu uprchlíků. "Teď nechci spekulovat o tom, jaká by byla cena za tu ruskou pomoc. Určitě by nějaká byla," řekl Stropnický.

ČTĚTE TAKÉ
Rusko zahájilo bombardování Sýrie

Rusko ve středu podniklo první nálety v Sýrii. Terčem se stalo okolí města Homs, uvedla ve středu CNN s odvoláním na vysokého amerického vládního představitele.

Moskva poté potvrdila, že zahájila nálety na pozice Islámského státu. Čelí ale kritice, že její údery vůbec nesměřovaly proti IS, ale proti umírněné opozici. Ta bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, který Moskvu o pomoc požádal. [celá zpráva]