„Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě že ochranka selhala. To znamená, že prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany," řekl při návštěvě Moravskoslezského kraje k akci skupiny Zeman.

„Podívejte se, to je stejná skupina, která kálela v Národní galerii. Takže její název Ztohoven se dá vyložit dvojím způsobem – a ten druhý způsob, založený na exkrementech, je zřejmě přesnější,“ dodal prezident k umělecké skupině.

Postihy ochranky člen Ztohoven nechápe

Člen Ztohoven Petr Žílka je překvapený z toho, že větší postih za vyvěšení trenek nad Pražský hrad hrozí členům tamní ochranky než samotným aktérům akce. Současně ho šokovala hysterie, kterou akce vyvolala. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by podle něj měl být přístupným místem.

Více o tématu:
Kvůli rudým trenkám nad Hradem padla první hlava, má skončit šéf ochrany prezidenta
Doufám, že šéf hradní stráže spáchal kvůli trenkám harakiri, vtipkoval Klaus

„Mně je těch vojáků líto. Hrad je vlastně otevřené turistické místo. K otevřeným demokratickým místům patří i to, že někdo jednou za čas vyleze na střechu a dá tam trenýrky,“ reagoval Žílka na zprávu, že kvůli incidentu byl odvolán šéf Útvaru pro ochranu prezidenta a další personální změny budou následovat. Trenýrky byly navíc podle něj jakousi upoutávkou na akci Hackers Congress Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje ve dnech 2. až 4. října.

Video

Recesisté ze skupiny Ztohoven věší obří rudé trenky na Pražský hrad. Zdroj: Ztohoven

Akci ovlivnil nejen termín kongresu, ale také opravy. „Dalšími faktory bylo to, že na Hradě je lešení, a sobota, kdy se na něm nepracuje," řekl Petr Žílka. To, že dva z aktérů se převlékli za kominíky, bylo reakcí na situaci známou z médií, kdy žena z Domažlic zavolala policii na kominíka z údajné obavy, že jde o uprchlíka. „Kominík na střeše nebudí takovou pozornost, mysleli jsme, že to třeba oddálí střelbu, kdyby na ni došlo," dodal.

Zbytečná panika

Je přesvědčený, že není důvod k obavám, že by na Hrad byl spáchán teroristický útok. „Zeman se všemi teroristickými organizacemi může být velice zadobře. Jeho protiuprchlická dikce ohromně nahrává Islámskému státu. S Čínou a Ruskem se velmi kamarádí a představa, že třeba Obama nechá na Pražský hrad poslat bombu, je velmi absurdní,“ řekl Žílka.

S rozporuplnými reakcemi, které akce vzbudila, prý počítali.

Aktéry sobotního vyvěšení trenek policie podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení. Právník obou mužů ale trestní kvalifikaci zpochybňuje a mluví o střetu s právem na svobodný projev, v případě krádeže by podle něj bylo nutné prokázat záměr obohatit se a způsobit škodu.