Smlouvy o objemu nad 50 000 korun  budou muset od poloviny příštího roku zveřejňovat úřady, kraje i větší obce. A také firmy, které vlastní. Bez zveřejnění v registru, který by mělo vést ministerstvo vnitra, nebude smlouva platná. Úřady budou muset smlouvy zveřejňovat v elektronické podobě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zákon se nebude vztahovat na firmy s většinovým podílem státu či krajů, jejichž akcie se obchodují na burze, tedy na společnost ČEZ.

Zejména menší obce se obávaly nárůstu byrokracie, poslanci pro ně proto odhlasovali trvalou výjimku. Má se vztahovat na obce do 5 000 obyvatel.

Na soukromníky zákon nedohlédne

Neprošel naopak návrh, aby se zákon vztahoval i na firmy, které čerpají z veřejných peněz více než 20 miliónů korun ročně. Návrh poslance ČSSD Jiřího Zemánka hájil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, mimo jiné s poukazem na skupinu Agrofert vlastněnou lídrem ANO Andrejem Babišem.

„Daňoví poplatníci budou mít právo vědět, co se děje s jejich penězi u veřejných subjektů, nesmí ale vědět, jak s jejich penězi nakládá soukromník,” glosoval s poukazem na to, že proti návrhu hlasovali všichni poslanci ANO.

Babiš si naopak posteskl, že podobný zákon nařizující státním institucím zveřejňovat smlouvy, měl být jako samozřejmost schválen již v roce 1990.

Poslanci o návrhu v pátek diskutovali mnoho hodin s mnoha přestávkami na porady klubů. Původní verzi předložil do Sněmovny poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) a k jeho prosazení se iniciativě Rekonstrukce státu zavázalo několik desítek poslanců.