„Cílem novely je ochránit spotřebitele. To znamená, pokud cestovní kancelář krachne, tak lidé, kteří jeli na dovolenou do zahraničí, budou vráceni zdarma, bude to kryté pojišťovnou,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Cestovky budou nově muset každý měsíc zveřejňovat data jako například prodaný počet zájezdů, zisky a dávat je pojišťovnám. Nyní tak musely činit každé tři měsíce. Norma má kanceláře přimět, aby se proti úpadku dostatečně pojistily.

Proti novele se však ozývají hlasy z řad cestovních kanceláří, ve Sněmovně ji kritizoval i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Oceňujeme zvýšení ochrany spotřebitele. Ale obávám se, že dobrá snaha šla mimo realitu pojišťování. Výsledkem nemůže být nic jiného, než že se cestovní kanceláře budou muset přesunout do zahraničí. Jsme zásadně proti přijetí,“ zdůraznil.

Pojišťovny už pohrozily, že ukončí pojišťování cestovních kanceláří proti krachu, když bude novela platit.

Nebudou nás chtít pojistit, bojí se cestovky

Pokud se cestovní kanceláře nebudou mít kde pojistit, cestovky mohou podle Papeže reagovat několika způsoby. „Můžeme žalovat stát. Protože pokud nám nařizuje, abychom pojištěni byli a na trhu by neexistoval nikdo, kdo by nás pojistit mohl, tak by stát měl zajistit, aby někdo takový byl,“ popsal Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Nebo může cestovka přesídlit do zahraničí.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale podle Šlechtové zatím nemá informace, že by pojišťovna někoho dosud nepojistila. Pojištění však zřejmě bude při vyšším plnění dražší a může se promítnout do cen zájezdů.

Novela zákona nyní míří do Senátu, potom ji musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Pro klienty, kteří si nyní koupí zájezd, se tedy zatím nic nemění. „Každý, kdo si nyní kupuje zájezd i s tím, že si ho kupuje na jaro nebo léto příštího roku, tak je pojištěn podle pojistných smluv, které jsou platné a pojišťovny je nemohou jen tak vypovědět,“ informoval Papež.