„V případě, že policie požádá o posílení, bude jí posílení poskytnuto. V případě, že nebudou stačit síly ostatních ozbrojených sborů, je vláda připravena schválit nasazení armády s tím, že její příslušníci by vykonávali pravomoci policie,“ uvedl Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Od pondělí je posílena ochrana česko-rakouských hranic o 200 policistů, přičemž jejich počty mohou být dále navýšeny.

Sobotka ve svém projevu shrnul dosavadní postoje vlády i Evropské unie a zdůraznil, že ČR nadále odmítá povinné kvóty a trvá na dodržování pravidel schengenského prostoru. ČR je podle něj připravena podobně jako v minulosti postarat se o „legitimní uprchlíky“, ale odmítá ekonomickou migraci.

Seznam bezpečných zemí

Vláda chce podle Sobotky řešit příčiny migrace namísto jejích důsledků. Masivní podpory ze strany EU se musí dostat zemím, které bezprostředně sousedí se Sýrií, odkud momentálně do Evropy přichází nejvíce uprchlíků. Ke zklidnění situace by přispěla rovněž porážka Islámského státu a ukončení bojů v Sýrii.

Evropa musí podle premiéra postupovat společně, jinak by mohlo dojít k rozpadu schengenského systému. Současný migrační systém podle něj nefunguje. Musí fungovat návratová politika i seznam tzv. bezpečných zemí, jejichž občané nebudou mít nárok na mezinárodní ochranu.