Druhým dechem však Tuhý dodal, že situace se může každou hodinou či dnem změnit podle toho, zda se uprchlická vlna nepřesune právě kvůli zavřeným hranicím v okolí do Česka. O případném obnovení kontrol na českých hranicích by musela rozhodnout vláda.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V současné době nebudeme v těchto hodinách a chvílích rozšiřovat to opatření, které jsem vydal v neděli večer, tedy přesun 200 policistů z vnitřního prostoru na nejklíčovější hraniční přechody, ať už pozemní, nebo železniční. Tam nyní budeme operovat a monitorovat situaci do doby, než bude definitivně jasno, jaký bude dopad těch kontrol,“ podotkl Tuhý.

V pondělí se zúčastnil i výjezdního zasedání vládyBrně, kde podle svých slov informoval kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o krocích české policie poté, co Německo o víkendu nastavilo kontroly hranic s Rakouskem. [celá zpráva]

Kontrola na hraničním přechodu Poštorná.

Kontrola na hraničním přechodu Poštorná.

FOTO: Dalibor Glück, ČTK

„Prezentovali jsme všechny možné scénáře, ale zatím nedoporučujeme, abychom využili ustanovení evropské legislativy a rovněž zavedli takovéto kontroly. Tento stav se však může aktuálně změnit s vývojem uprchlické krize, tzn., pokud by byla ČR ohrožena nějakým masivním přechodem uprchlíků, tak se i na toto samozřejmě připravujeme,“ uvedl policejní prezident.

Uprchlická vlna aktuálně nehrozí

Tuhý nyní právě míří na jednání do Budapešti a po cestě se ještě stihne setkat se slovenským policejním prezidentem, s kterým prý probere aktuální postup našich východních sousedů, kteří zavedli střežení hranic od pondělního dopoledne. [celá zpráva]

„V tuto chvíli nemáme aktuální informace o tom, že by u nás něco bezprostředně hrozilo, že by se uprchlíci ve větší vlně obrátili k našim hranicím,“ doplnil Tuhý.

Za minulý týden česká cizinecká policie zajistila 76 nelegálních migrantů, z toho 51 o víkendu, během pondělka přibylo podle mluvčí Kateřiny Rendlové dalších dvanáct běženců ze Sýrie.