„Zkušební provoz prvních pár dnů bude v režimu 50 kilometrů za hodinu,“ řekl Dolínek. Řidiči si podle něj nejdřív musejí zvyknout na nové nájezdy. „Až uvidíme, že provoz je plynulý, rychlost se zvýší na 70,“ dodal.

Magistrát dříve avizoval, že Blanka se otevře v neděli 20. září. Termín se nakonec o den posunul. [celá zpráva] „Řekli jsme, že tunel zprovozníme v první možný okamžik, kdy to půjde. Navíc každá víkendová hodina je pro nás k dobru,“ vysvětlil Dolínek.

Tunel Blanka

Tunel Blanka

FOTO: Mapy.cz

 

Žádná velká sláva

Blanka se tedy nakonec otevře v sobotu 19. září ve dvě hodiny odpoledne. Dolínek již dříve řekl, že město žádnou velkou slávu nechystá, protože by se jednalo o výsměch Pražanům. [celá zpráva] Ti na zprovoznění komplexu čekají už téměř pět let.

Otevření komplexu v posledních měsících zkomplikovala ještě výměna navlhlých kabelů. Podle Dolínka dostalo vedení Prahy od firmy ČKD DIZ za výměnu fakturu na 18 miliónů korun, ale vrátilo ji. „Nepovažujeme ji za oprávněnou,“ vysvětlil Dolínek s tím, že finanční záležitosti nechce až do otevření komplexu řešit. Problematický tunel stál Prahu zhruba 37 miliard korun.

Kabeláž v tunelu Blanka

Kabeláž v tunelu Blanka

FOTO: Petr Janiš, Právo