Příčinou rozruchu byla informace, která prosákla ze včerejšího jednání poslaneckého klubu ČSSD spolu s předsednictvem soc. dem. a kterou se Právo dozvědělo postupně od tří různých zdrojů.

Podle nich Gross řekl, že Kalousek byl ve čtvrtek večer asi "společensky unavený", protože v telefonickém rozhovoru odmítl text programového prohlášení vlády jako "socialistické bláboly". Oba se pak shodli na tom, že bude lepší zrušit plánované páteční jednání koaliční devítky a odložit ho na později.

Šéfa lidovců fámy rozlítily

"Absolutně odmítám, že jsem byl jakkoli společensky unaven, pracoval jsem do desíti hodin večer," řekl Kalousek rozhněvaně poté, co ho Právo seznámilo s informacemi, které pocházely od několika členů poslaneckého klubu ČSSD.

Na dotaz, zda o programovém prohlášení uvedl, že jde o "socialistické bláboly", Kalousek řekl: "Takovéhoto výroku jsem se veřejně nedopustil."

Podle něj se věc měla tak, že po Grossově čtvrtečním návratu z Řecka si po deváté hodině zavolali. "Já jsem ho požádal, ať se to jednání (koaliční devítky) odloží, protože ten materiál (návrh programového prohlášení) přišel pozdě, až ve večerních hodinách, přišel ve dvou variantách a ani jedna nebyla zralá, aby o ní jednaly koaliční špičky," řekl Právu Kalousek.

Nakonec prohlásil: "Premiér se z nějakého důvodu spolehl na to, že ty práce budou pokračovat, i když se jim sám nevěnoval, takže uvěřil, že to zpracují v termínu a řádně. Nic z toho se nepovedlo, a jestli se uchýlil k takovéto dětinské výmluvě, tak si protiřečí."

V další minutě to šéf lidovců ještě zesílil: "Kdyby to byla jen směšná a dětinská výmluva."

Kalousek se pak dodal: "Doufám, že něco takového neřekl."

Podle informací Práva kontaktoval následně Kalousek Grosse a sdělil mu, že jestliže se informace o jeho údajných výrocích na klubu ČSSD potvrdí, bude vážně uvažovat o odchodu KDU-ČSL z koaliční vlády.

Premiér: nemůžu za to, jak mě pochopili

Gross Právu nakonec řekl, že formulaci "společensky unavený" vůči Kalouskovi ve svém vystoupení na klubu ČSSD nepoužil.

"Nepoužil jsem formulaci ,společensky unaven", ale hovořil jsem o tom, že pan Kalousek měl ve čtvrtek náročný večerní program, což si myslím, že je nepochybně pravdivé. Také jsem hovořil o tom, že někdy je moudřejší ráno nežli večer. To je správná interpretace a nevidím důvod, proč by se kvůli tomu měl někdo rozčilovat," uvedl Gross.

Na dotaz, čím si tedy vysvětluje jasný dojem účastníků jednání, že mluvil o Kalouskově údajné společenské únavě, Gross řekl: "To samozřejmě nevím. Možná že si každý představuje něco jiného pod pojmem náročný večerní program."

Gross potvrdil, že Kalousek ve čtvrtek večer měl výhrady k textu návrhu programového prohlášení vlády, který dostal na poslední chvíli.

"Ale to může také pramenit z toho, že kvůli tomu náročnému večernímu programu neměl čas se s ním dostatečně seznámit. Myslím, že je skutečně moudré získat trochu větší čas na to, aby se koaliční představitelé mohli připravit na jednání o takovém dokumentu," uvedl Gross a potvrdil, že koaliční devítka se plánuje na pondělí.