V kasárnách ve Vyškově přenocuje 60 vojáků, kteří se na Moravu přepravili 20 vojenskými vozidly včetně obrněných aut Stryker, řekla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková.

Na cestu dál mají vyrazit z Vyškova ještě dnes.

První vojáci přijeli do Vyškova v 01:30 ráno. "V autoparku je v plánu doplnění pohonných hmot a poté přesun do ubytovacích prostor a večeře," uvedla Nováková. Podle ní neměli Američané žádné speciální požadavky.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě amerických vojáků v kasárnách v Praze-Ruzyni

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě amerických vojáků v kasárnách v Praze-Ruzyni

FOTO: Petr Horník, Právo

Předvoj hlavního konvoje přijel do České republiky ve středu dopoledne přes Rozvadov. V kasárnách v Praze-Ruzyni se s vojáky setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. [celá zpráva]

Do Prahy dorazilo 30 vozidel s více než 100 vojáky. Část z nich se vrátila zpět do bavorského Vilsecku, do Vyškova odjeli pouze někteří.

Zpoždění už v Německu

Původně měli Američané do Vyškova dorazit okolo 22:00. Část konvoje nabrala už v Německu zpoždění, a proto dorazila později už do Prahy.

Problémy měli Američané i při přesunu z Prahy na Moravu. Kvůli potížím jednoho z vozidel musel konvoj kolem 20:00 na chvíli přerušit jízdu zhruba na 53. kilometru.

"Konvoj zastavil, protože měli přehřáté jedno vozidlo, ale zase rychle se dal do pohybu," uvedla policejní mluvčí Markéta Johnová.

Průjezd amerického konvoje.

Průjezd amerického konvoje.

FOTO: Slavomír Kubeš, ČTK

Američtí vojáci během týdne projedou Českem ještě dvakrát. Po předsunuté jízdě se část vojáků vrátí zřejmě v pátek a sobotu přes Česko zpět do Německa.

Přes ČR letos 1277 už zahraničních vojáků

V neděli se na cestu vydá hlavní část amerických sil. Konvoj by mělo tvořit až 550 vojáků a asi 150 vozidel včetně obrněnců Stryker.

Po českých dálnicích a rychlostních silnicích pojedou rozděleni do více kolon, aby neblokovali dopravu. Američané se v Maďarsku zúčastní cvičení NATO Brave Warrior 2015.

Za první pololetí letošního roku se přes území ČR uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých.

Po pozemních komunikacích se přes republiku v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.