Trest u nás hrozí těm, kteří se dopustí trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob či podněcování k nenávisti. A to i na internetu, který je pro mnohé prostředkem k šíření nenávisti pod dojmem, že poskytuje jistou anonymitu. Není tomu tak.

„Internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný. Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, specializující se na extremismus a počítačovou kriminalitu, v celém Česku a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou,“ upozorňuje mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zatím bez obvinění

Nenávistných komentářů, dokonce návrhů na fyzickou likvidaci uprchlíků, je v posledních dnech a měsících na internetu stále víc. Zatím však policie nikoho neobvinila.

„Již několik měsíců policisté přijímají prostřednictvím hotline, tedy kanálu na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů a podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují. Za poslední dva měsíce přijali více než sedmdesát oznámení, která pečlivě prověřili a prověřují,“ sdělil Schön a vyjmenoval, kam policii zavedla.

„Necelých třicet oznámení již bylo ukončeno s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin ani přestupek. Deset oznámení odkazovalo na stránky či obsah stránek, který je již předmětem konkrétního trestního řízení. V několika případech uchopili kriminalisté oznámení jako poznatek, který může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení,“ dodal.

Obtížné stíhání

„Ve valné většině prověření neumožnilo obvinit konkrétní osobu z trestného činu. Některá vyjádření jsou sice velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů. Do velké míry si pisatelé těchto extrémních vyjádření dopředu velmi dobře rozmyslí přesný obsah sdělení. Jedná se například o vyjádření, která jsou díky historickým konotacím velmi zavádějící, ale při faktickém posouzení nelze někoho za tato vyjádření trestně stíhat,“ vysvětlil mluvčí policejního prezidia.

A tak zatím jediný, kdo na svá nepřijatelná slova doplatil, je dnes už bývalý lidovec Daniel Kalenda. Celostátní vedení KDU-ČSL svého libereckého člena na začátku září vyloučilo za nenávistné výroky. Kalenda se po nálezu 71 mrtvých v dodávce na dálnici v Rakousku na sociální síti vyjádřil v tom smyslu, že to přece není důvod k pláči, když přicházející migranti jsou stejně jen lůza a špína. [celá zpráva]

Stahovat mraky se také začaly nad předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem, kterého začala vyšetřovat pražská policie kvůli jeho vyjádřením na facebookovém profilu. Na Bartošova slova o tom, že by se migranti měli koncentrovat v Terezíně, než je vlaky odvezou domů, upozornil policii server Romea.cz.

Je nutno dodat, že jde jen o další z řady trestních oznámení na Bartošovu adresu, kterými se policisté zabývají. I tady bude obtížné dotáhnout jeho výrok k jinému než morálnímu odsouzení.