„Za poslední tři roky přibylo v Evropě pět miliónů lidí ohrožených chudobou. Nejsem sám, komu tato čísla připadají alarmující. I přes mírné oživení ekonomiky pokračuje dlouhodobý trend rozevírání nůžek mezi jednotlivými sociálními skupinami,“ uvedl Sobotka.

Krize EU podle něj dopadla nejsilněji na mladé lidi a seniory. „Každý pátý mladý Evropan je bez práce a mnohdy tak vyrůstá ztracená generace,“ komentoval.

Řekl také, že Česká republika má v plánu do pěti let snížit počet lidí ohrožených chudobou a vyloučením o 100 tisíc. „Cílem je snížit počet obyvatel ohrožených chudobou a zvýšit celkovou zaměstnanost,” sdělil Sobotka.

Integrace azylantů

Premiér se dotkl také migrační krize. Riziko vidí v možnosti, že se mnozí z migrantů, kteří přijdou do Evropy, stanou sociálně vyloučenými.

„Je potřeba začlenit do společnosti ty, kdo v Evropě získají azyl,“ uvedl premiér s tím, že zásadní prostředek integrace spatřuje ve vzdělání pro ohrožené skupiny obyvatel. Důležité však podle něj je, aby tlak na sociální systémy v důsledku migrační krize nevyústil ve snížení standardu pro občany.