Primátorka taxikářům nabídla, že pokud předloží relevantní argumenty pro zvýšení maximální možné ceny za kilometr jízdy, je magistrát ochoten o tomto návrhu jednat. Podmínkou podle ní je jasné vymezení standardů včetně označení vozů.

Zástupci taxikářů se po jednání odjeli poradit o dalším postupu na Strahov, kde se mezitím shromáždilo několik stovek řidičů i s vozy. Zatímco některé návrh s nabídkou dalšího setkání příští týden uspokojil, další prosazovali, aby se protestní jízda přesto uskutečnila, neboť návrh není takříkajíc na papíře.

Sraz před chystanou protestní jízdou

Sraz před chystanou protestní jízdou

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Zatím se nikam nejede

Nejhlasitějším kritikem výsledku jednání byl zejména Zdeněk Ponert, který do povědomí veřejnosti vstoupil řadou excesů i bojem proti omezení maximální ceny za kilometr jízdy. Další taxikáři naopak kolegům připomínali, že i dosavadní ceny jsou pro ně akceptovatelné, a kritizovali nepoctivce okrádající zákazníky.

Taxikáři se nedokázali dohodnout, zda jízdu uskutečnit. Asociace ji odvolala, někteří však na ní trvali a na Strahově stále diskutovali.

Na pražském Strahově se před protestní jízdou sešly stovky řidičů taxi.

Na pražském Strahově se před protestní jízdou sešly stovky řidičů taxi.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Maximální cena za kilometr jízdy je v Praze momentálně 28 korun. O kolik by se měla případně zvýšit, není jasné. Primátorka uvedla, že město zatím ustoupí od debaty ohledně zkoušek taxikářů. V návrhu byly mimo jiné zkoušky ze světového jazyka a z místopisu. [celá zpráva]

Video

Pražští taxikáři se před protestní jízdou pohádali

Praha má dlouhodobé potíže s nepoctivými taxikáři, iniciovala změnu vyhlášky a připravila také novelu silničního zákona, což mezi provozovateli taxi služeb a mezi řidiči vyvolalo bouřlivé reakce.

Sraz taxikářů před úterním protestem

Sraz taxikářů před úterním protestem

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

Další schůzka mezi zástupci magistrátu a taxikáři by se měla uskutečnit příští týden.