„Samozřejmě budeme respektovat pravidla a jednací řád Poslanecké sněmovny, ale i v rámci jednacího řádu máme možnost, abychom například omezili počty řečnických vystoupení v situaci, kdy se ta vystoupení budou opakovat, a bude zřejmé, že jejich jediným důvodem je neustálé prodlužování a odkládání,“ uvedl Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle premiéra nejde, aby dvě politické strany, které mají ve Sněmovně výraznou menšinu, blokovaly přijetí zákonů, jako je třeba EET, které mají nejen podporu vládní většiny, ale také podporu i dalších opozičních stran.

„Není možné, aby 25 procent Sněmovny blokovalo vůli velké většiny změnit zákony,“ prohlásil premiér.

Opozice chce zdržovat i několik let

Narážel tak na obstrukce, které kvůli EET chystá opozice. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek již dříve avizoval, že poslanci jeho strany jsou připraveni zákon zdržovat klidně i několik let.

Další z důležitých bodů, které bude koalice ve Sněmovně prosazovat, je podle premiéra například zákon o mimořádném příspěvku k důchodům, který by měl být vyplacen v prosinci. Prioritou koalice je také zákon o prokazování původu majetku nebo ratifikace asociační dohody s Ukrajinou.

Schůze dolní komory po sněmovních prázdninách začne 15. září.