To je dávka, kterou dostávají zatím jen ženy. Muži však už nyní mohou čerpat jinou dávku související s výchovou potomka do jeho čtyř let, a to rodičovský příspěvek.

Grossův kabinet chce rovněž zavést školský příplatek a umožnit bezplatný pobyt dětí ve věku nad pět let v mateřských školách.

Škromach zatím podrobnosti neuvedl

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach zatím odmítl o konkrétních návrzích hovořit. Právu jen potvrdil, že vláda chce podporovat rodiny s dětmi: "Jednoznačně chceme podporovat rodiny. Ale nechceme, aby rodiny žily z dětí," konstatoval.

Jeho úřad má mimo jiné připravit novelu zákona o státní sociální podpoře. Cílem této novely má být výrazné zjednodušení systému sociálních dávek.

Plošné přídavky na děti

V té souvislosti se hovoří o tom, že by se zcela zrušilo testování příjmu rodin. Dnes se pro uznání nároku na některé dávky - mimo jiné i na přídavek na dítě - posuzuje příjem rodiny. Jak se však ukazuje, je to administrativně náročné a neefektivní.

Nárok na dětský přídavek má nyní rodina do příjmu ve výši trojnásobku jejího životního minima. Pokud by se testování příjmu zrušilo, znamenalo by to, že přídavky na děti by se vyplácely plošně a jejich výše by závisela pouze na věku dítěte.

Podle informací Práva s tímto záměrem souhlasí jak experti na sociální politiku KDU-ČSL, tak i US-DEU. Ucelená koncepce rodinné politiky by měla být vytvořena do roku 2006.

Škromach pro Právo zopakoval, že vláda bude prosazovat politiku, aby se práce vyplatila: "Jde nám o to, aby se vyplatilo pracovat i za nižší mzdu v porovnání s tím zůstat doma na sociálních dávkách." Toho by se podle ministra mělo dosáhnout mimo jiné i dalšími změnami v daňových zákonech.

Novomanželské půjčky budou

Vláda chce rovněž podpořit dostupnost přiměřeného bydlení pro mladé rodiny, včetně sociálního bydlení v nájmu, chráněného a podporovaného bydlení. Hodlá rovněž prosadit novomanželské půjčky na pořízení bydlení a vybavení bytu mladým rodinám, které by byly spojené s odpisy při narození dítěte.

Na dotaz, zda na všechna chystaná opatření budou ve státním rozpočtu peníze, Škromach odpověděl: "Ano, je to tak. Celý vládní program vychází z rozpočtového rámce, jak byl dohodnut v koalici." Dodal, že se však počítá i s penězi fondů bydlení a dopravy a také ze zisků z budoucí privatizace.