Za vyhlášením prvního dne recyklace baterií stojí evropská asociace Eucobat, která se stará o odběr baterií z 13 evropských zemí. S nápadem na mezinárodní den ovšem přišla česká nezisková společnost Ecobat.

„V rámci projektu Recyklohraní provedli školáci průzkum a zjistili, že se v každé české domácnosti nachází přibližně 50 baterií, což představuje více než 5000 tun baterií, které v šuplících čekají na své další využití,“ řekl jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.

Právě hromadění vybitých baterií v domácnostech je v procesu recyklace největší problém. Lidé je dávají stranou, protože vědí, že není správné vyhazovat je do běžného odpadu. Na místa, kde se vybírají, je ale už nepřinesou. A baterie se jim hromadí doma.

Speciální sběrné boxy jsou umístěny například v elektroprodejnách či obchodních řetězcích.

Datum 9. září nebylo vybráno jen tak náhodou. V tento den roku 1737 se totiž narodil slavný italský lékař a fyzik Luigi Galvani, jehož pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou přivedli jeho současníka Allesandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Tedy základního konstrukčního prvku všech elektrických baterií a akumulátorů.