Jak informoval Jan Bednařík z boskovické cestovní agentury Rajbas, která pro skupinu zajišťovala letenky, víza a dopravu do základního tábora, všech šest členů výpravy - tři z Čech a tři z Brna, patřilo mezi zkušené horolezce.

"Měli za sebou řadu vrcholových výstupů v Alpách, v jižní Americe, každé léto věnovali tomuto sportu," řekl Bednařík.

Podle něj zraněného horolezce, který přežil tragickou událost, museli přepravit sanitkou po silnicích do Turecka, odkud byl již vzduchem přepraven do Brna. Mrňa pracuje jako grafik.

Lavina v pohoří Ťan-Šan minulý čtvrtek zavalila skupinu asi 12 horolezců, pět Čechů a jeden Rus neštěstí nepřežili. [celá zpráva]

Ve středu večer přistál na pražském ruzyňském letišti stroj s těly dvou mrtvých českých alpinistů. Potvrdila to pražská pohřební služba.

Další tři členové horolezecké skupiny již podle dostupných informací přiletěli do Prahy dnes v podvečer.

Pátrání pozastaveno

Třetí tělo horolezce, o němž se předpokládá, že jde o českého občana, bylo dnes odpoledne dopraveno do Karakolu. Představitel kyrgyzského ministerstva pro mimořádné situace řekl, že podle výstroje se odhaduje, že to byl Čech. Zatím to ale potvrzeno nebylo.

Podle české konzulky by ostatky měla identifikovat zástupkyně cestovní kanceláře Aksai Travel, který výpravu organizovala. Pokud bude totožnost potvrzena, mohlo by být tělo již ve čtvrtek přepraveno do vlasti.

Zbylá dvě těla alpinistů zřejmě zůstanou na místě neštěstí nejméně do příštího roku. Záchranné práce s ohledem na prudké zhoršení počasí a nebezpečí dalšího sesuvu laviny byly prozatím pozastaveny a není vyloučeno, že již pokračovat nebudou.