Zeman si podle ministryně umí představit, že by se v novele vysokoškolského zákona dalo jmenování svěřit do kompetence šéfa Senátu, ministra školství či rektorů.

„Sdělila jsme panu prezidentovi své argumenty, proč bychom měli držet úpravu, jak je,“ uvedla Valachová. Nabídla Zemanovi rovněž možnost konzultovat návrhy na jmenování profesorů ještě před projednáním na vládě. Zdůraznila však, že by se nejednalo o právo veta, ale spíše o možnost dialogu nad návrhy.

„Jako právník jsem prezidenta informovala o svých obavách týkajících se možné neústavnosti,“ uvedla ministryně k otázce trojice profesorů, které Zeman odmítl před časem jmenovat.

S xenofobií musíme bojovat

Řeč se prý stočila i k výzvě českých vědců proti xenofobii, o níž v týdnu prezidentův mluvčí řekl, že rozděluje společnost a tzv. elity. Valachová, která výzvu podpořila, se podle svých slov s prezidentem shodla v tom, že ve společnosti s xenofobií je třeba bojovat. Zeman se vyslovil pro maximální informovanost veřejnosti o problematice migrantů a uvedl, že je třeba rozlišovat cizince, kteří jsou zde usazeni, a nekontrolovanou migraci.

Ministryně jednala s prezidentem i o uzákonění nároku dítěte na předškolní vzdělávání již od dvou let věku dítěte. Zeman podle ní tento návrh podporuje.